:: دوره 5، شماره 15 - ( تابستان 1393 ) ::
جلد 5 شماره 15 صفحات 50-31 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش قضات ایرانی در ترویج تشیع در هند: دوره گورکانیان
حمید حاجیان‌پور1 ، علی بابایی سیاب 2
1- دانشگاه شیراز
2- دانشگاه تربیت مدرس ، ali_babaei64@yahoo.com
چکیده:   (3945 مشاهده)

از ابتدای قرن هفتم هجری بر اثر مشکلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ناشی از حمله مغول‌ها به ایران، مهاجرت گسترده ایرانیان به هند آغاز گردید. با روی کار آمدن دولت صفوی و قدرت‌یابی امپراطوری گورکانی در هند، جمع کثیری (ازجمله قضات شیعی) از ایران به هند مهاجرت نمودند که از طرف سلاطین گورکانی به مناصب مهم (قضایی) گماشته می‌شدند. پرسشی که درصدد پاسخگویی بدان هستیم، بررسی نقش قضات ایرانی در ترویج تشیع اثنی‌عشری در هند دوره گورکانی است. حوزه جغرافیایی مورد بررسی در این مقاله منطقه شمالی شبه قاره شامل شهرهایی چون دهلی، کشمیر، لکهنو و لاهور در پاکستان امروزی است که امروزه نیز شیعیانی را در خود جای داده است. به‌نظر می‌رسد این افراد به طرق مختلفی چون اشتغال به مناصب کلیدی و استفاده از اختیارات ناشی از آنها، تربیت شاگردان، و نگارش آثار متعدد در زمینه‌های فقهی، کلامی، ... توانستند رسالت خویش را به‌‌درستی انجام دهند. نتیجه این پژوهش توصیفی ـ تحلیلی نشان می‌دهد که ورود مذهب تشیع به هند، از طریق فرهیختگانی از علمای شیعی صورت پذیرفته است.

واژه‌های کلیدی: دولت صفوی، گورکانیان هند، تشیع، قضات ایرانی.
متن کامل [PDF 820 kb]   (1130 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: فرهنگ و تمدن شبه قاره هند
دریافت: 1392/6/18 | پذیرش: 1392/12/15 | انتشار: 1396/2/21


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 5، شماره 15 - ( تابستان 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها